Spirituele Bloom Fairs voorjaar 2026 • Tickets

Wat doe je bij een paniekaanval?

Lichaam
Tineke Weyhaeghe
21/05/2026
Wat doe je bij een paniekaanval?

Een paniekaanval kan je helemaal uit je lood slaan. Het lijkt alsof je geen controle meer hebt over je lichaam, je hoofd, je ademhaling. Op zo’n moment is het moeilijk om helder te denken. En toch kan je wel degelijk iets doen.

Een beklemmend gevoel ter hoogte van je borstkas. Je kunt niet meer ademen. Je hapt naar lucht. Er is dat verstikkende gevoel door pijn of verdriet. Je bent duizelig, het wordt zwart voor je ogen en je hoort een vervelende hoge toon in je oren. Mogelijks moet je zelfs overgeven, of val je flauw. Je denkt dat je een hartaanval of beroerte krijgt, maar in werkelijkheid heb je een paniekaanval.

Ademen, het is zo natuurlijk dat we het als vanzelf doen. Via onze mond ademen we verse lucht en zuurstof in. Die gaat naar onze longen en wordt dan via het bloed verdeeld naar de rest van ons lichaam. Als je ademhaling te hoog zit, veel te snel is, of heel oppervlakkig gebeurt, dan ontvangen je lichaam en je hersenen te weinig zuurstof.

Een diepe buikademhaling is de enige juiste vorm, maar die zijn we gaandeweg verleerd. Daarom komen we in de problemen van zodra we ons in een acute of chronische stresssituatie bevinden.

Lijn divider
”Een diepe buikademhaling zijn we gaandeweg allemaal verleerd. Daarom komen we in de problemen van zodra we ons in een acute of chronische stresssituatie bevinden.”

Veel mensen hebben onbewust last van inwendige hyperventilatie

Je kunt gedurende een lange tijd last hebben van inwendige of verborgen hyperventilatie, zonder dat je het zelf weet. Het komt helaas vaak pas laattijdig tot uiting, als het al vergevorderd is. Zo ver dat het overgaat in een paniekaanval. Dan is het plots kortsluiting in je hersenen en neemt je lichaam het over. De paniek maakt zich van je meester en je krijgt het heel benauwd. De adrenaline en stresshormonen nemen het over.

Ook al herken je het misschien al, of weet je wat het is, toch zal je hier via de ratio moeilijk uit geraken. Wat je wél kunt doen, is ademen.

Om tot rust te komen, moet je terugkeren naar de basis, en dat is ademen vanuit je buik. Maar wat als je niet meer weet hoe je juist moet ademen? De eenvoudigste manier is: leg je handen op je onderbuik en probeer die omhoog te duwen.

Kalmeer, ontspan, adem

Als je in paniek bent, lukt het niet om zomaar rustig te ademen. De oplossing ligt in een diepe, langzame buikademhaling. Dat lukt niet meer tijdens een paniekaanval, want dan begin je waarschijnlijk ook te hyperventileren. , waardoor je te hoog en te snel ademt. Dat vergroot op zijn beurt de paniek in je lichaam. En zo kom je in een vicieuze cirkel terecht.

Je moet je lichaam het signaal geven dat het wel veilig is. Het werkt echter niet als je tegen jezelf zegt: ‘Kalmeer nu maar. Ontspan. Adem dan toch’.

Nee, hiervoor zullen we een trucje moeten toepassen, want je hersenen willen niets liever dan een opdracht.

We moeten de hersenen iets geven waarmee ze aan het werk kunnen. Eén simpele opdracht: ‘Duw die handen omhoog’. Zo leiden we het hoofd af van de paniekaanval. En vervolgens laat je je ademhaling de rest doen, zodat je lichaam weer rust vindt.

Om tot rust te komen, moet je terugkeren naar de basis: ademen vanuit je buik. De eenvoudigste manier is: leg je handen op je onderbuik en probeer die omhoog te duwen.

Lijn divider

Tijdens een paniekaanval, zijn dit de 5 belangrijkste stappen:

  1. Als je een paniekaanval voelt opkomen, ga dan ergens veilig liggen of zitten, op een plek waar je je niet kunt bezeren.
  2. Sluit je af van alle zintuiglijke prikkels, want die worden allemaal uitvergroot: geluid, licht, mensen rondom jou... Bedek je ogen om het donker te maken.
  3. Leg je handen op je onderbuik en adem. Geef je hersenen één heel eenvoudige opdracht: ‘Duw de handen omhoog’.
  4. Als je merkt dat je rustiger wordt, kan je tegen jezelf herhalen (mondeling of in gedachten): ‘Dit gaat over en ik voel mij rustiger’.
  5. Wacht nu, tot het effectief over is.

Herprogrammeer een diepe buikademhaling

Het herprogrammeren van die diepe buikademhaling kan je voortaan best dagelijks oefenen, zodat het opnieuw een automatisme wordt, en niet iets dat je in een noodsituatie opeens moet beginnen doen.

Leg een aantal keer per dag je handen op je onderbuik en duw ze omhoog. Start ‘s ochtends je dag ermee, zet een timer voor drie minuten. Herhaal het ook ‘s avonds voor het slapengaan. Je kunt het verder eender waar doen: in de auto, op het werk, aan de kassa, voor of na het sporten… Gewoon doen!

Lijn divider

Hoe leer je omgaan met paniekaanvallen?

Als je merkt dat je gevoelig bent voor hyperventilatie of paniekaanvallen, is het belangrijk om inzicht te verwerven in het mechanisme dat erachter schuilt en te weten wat er precies gebeurt in je lichaam en geest. Begrijpen wat er speelt, helpt je om sneller de signalen te herkennen en in te grijpen voordat het escaleert.

Wat kan je concreet doen bij een paniekaanval?

  1. Word je bewust van je triggers en leer ze op tijd herkennen.
  2. Krijg inzicht in je patronen en de manieren waarop je jezelf probeert te beschermen.
  3. Leer luisteren naar de signalen van je lichaam.
  4. Herken de eerste waarschuwingssignalen van een paniekaanval.
  5. En onthoud: hoe heftig het ook voelt, het gaat altijd over.

Zoek professionele begeleiding om helderheid te krijgen over de oorsprong van je angsten.

Een relaxatietherapeut kan je helpen om fysiek tot rust te komen, en een ademcoach leert je opnieuw diep, bewust en natuurlijk ademen. Een diepe buikademhaling zal je helpen om overdag tot rust te komen, de kwaliteit van je slaap te verbeteren en om te gaan met (over)prikkeling en stress.

Als je merkt dat je gevoelig bent voor hyperventilatie of paniekaanvallen, is het belangrijk om inzicht te verwerven in het mechanisme dat erachter schuilt en te weten wat er precies gebeurt in je lichaam en geest.

Summer Bloom Festival Oostende

15 & 16 augustus 2026

  • >samen met 2000 gelijkgestemden
  • >+100 workshops, ceremonies en belevingen
  • >intieme momenten in Fusion en Sacred Space met beperkte plaatsen
  • >wacht niet tot jouw favoriete sessie volgeboekt is
reserveer je tickets
Lijn divider

Over Tineke Weyhaeghe

Tineke (42 jaar) is mama van drie en relaxatie- en massagetherapeut bij Relaxatie Zen'ti in het landelijke Moen. Bij Zen'ti staan ontspanning, zelfzorg en herbronnen centraal. Bewust tijd maken voor jezelf om weer in balans te komen en rust te ervaren door middel van massage, energetische behandelingen of een persoonlijk traject met coaching.

Meer info: stilteinjehoofd.com

Vond je dit een boeiend artikel en wil je meer artikelen?

Abonneer je nu en ontvang één jaar lang alle edities van Bloom. Bespaar €40,80,- en geniet tal van voordelen.

Reacties

Een account is verplicht om te reageren. Log in of registreer je nu

Inloggen / registreren
Recente editie

Word nu Bloom’er

  • >

    8 edities van het Bloom-tijdschrift op jaarbasis

  • >

    toegang tot alle leesartikelen uit het Bloom-tijdschrift + extra leesvoer

  • >

    EXCLUSIEF! bereken en lees (on)beperkt persoonlijke geboortehoroscopen

  • >

    kortingen op geselecteerde producten in de Bloom Shop

  • >

    unieke themahoroscopen: je Jaarhoroscoop, Ascendanthoroscoop, je Chinese horoscoop,...

Nieuwsbrief

Meld je aan voor de nieuwsbrief van Bloom en geniet 5% korting in de Bloom Shop.
Wekelijks ontvang je inspirerende leesartikelen, promoties en zoveel meer.
De kortingscode ontvang je in je mailbox.
Have a magical day!
Bloom